Dlaczego zęby się przebarwiają?
Przebarwienia zębów związane są z nagromadzeniem barwników zarówno na powierzchni szkliwa, jak i wewnątrz tkanek twardych zęba. Mogą one być efektem istniejących chorób ogólnych, takich jak choroby genetyczne, schorzenia trzustki, zaburzenia hormonalne, czy choroby krwi. Oprócz tego przyczyną przebarwień może być przyjmowanie leków, między innymi tetracyklin we wczesnym dzieciństwie. Najczęstszym czynnikiem wywołującym przebarwienia jest jednak nieodpowiednia dieta związana ze sposobem życia. Produkty spożywane na co dzień, takie jak kawa, herbata, soki, czerwone wino, czy niektóre zioła uznawane są za mocno przebarwiające. Dodatkowo osoby palące są w większym stopniu narażone na zmianę barwy.
Czasem przyczynami przebarwień mogą być również zmiany chorobowe zębów. Do powikłań po leczeniu endodontycznym zaliczana jest zmiana barwy na ciemniejszą. Uraz zęba również może spowodować przebarwienie na kolor szary, co jest widoczne szczególnie w przypadku zębów siecznych i świadczy o martwicy zęba. Przebarwienie jest charakterystyczne dla zmian próchnicowych oraz wypełnień amalgamatowych, gdzie wraz z biegiem czasu, barwa zębów zmienia się na ciemniejszą.
Wybielanie domowe
Ta metoda polega na wykonaniu przez stomatologa nakładki na zęby z przezroczystej folii, na podstawie pobranych wycisków. Są one indywidualnie dopasowane do pacjenta. Dostaje on środek do wybielania, który sam aplikuje do nakładek, których zalecany czas noszenia to od 30 minut do 2 godzin dziennie przez okres 2-4 tygodni. Ta metoda zalecana jest dla osób z większą wrażliwością zębów, ponieważ wywołuje ona mniejszą nadwrażliwość, niż wybielanie w gabinecie.
Klinika stomatologiczna Best-Dent oferuje kompleksową opiekę nad Państwa zębami, a także zapewnia najwyższy komfort usług. Świadczą o tym dziesiątki zachwyconych klientów codziennie opuszczających nasze gabinety z uśmiechem na ustach!
Metoda wybielania w gabinecie
Powszechnie uważa się, że wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym jest metodą skuteczniejszą niż stosowanie środków dostępnych w drogeriach i aptekach. Istnieją dwie techniki wybielania zębów przez lekarza dentystę – wybielanie w gabinecie i wybielanie nakładkowe (domowe).
W przypadku wyboru pierwszej metody wykorzystywane są preparaty o wysokim stężeniu nadtlenku wodoru. Efekt osiągany w ten sposób zazwyczaj jest bardzo dobry, a do jego zalet oprócz skuteczności należą: krótki czas trwania, szybka widoczność efektu, a także mniejsze prawdopodobieństwo urażenia dziąseł, niż przy wybielaniu domowym. Lekarz początkowo ocenia kolor zębów, następnie oczyszcza je ze złogów i płytki nazębnej. Następnie zabezpiecza dziąsła i okolice przyszyjkowe zębów specjalnym środkiem. Później aplikuje preparat wybielający na zęby. Pozostaje on na zębach przez 15-20 minut, podczas których może być naświetlany specjalnymi lampami. Kolejnym krokiem jest usunięcie żelu z zębów przez lekarza i w razie potrzeby powtórzenie wyżej wymienionej czynności, aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu (maksymalnie 3-4 razy). Istotny jest fakt, iż często w ciągu pierwszej doby dochodzi do dalszego rozjaśniania zębów.
Po zabiegu pacjent powinien przez minimum trzy dni stosować „białą dietę”, czyli unikać barwiących potraw, takich jak: jagody, buraki, czerwone wino, a także nie palić tytoniu. Zalecane jest również unikanie mocno zimnych lub gorących pokarmów, a także stosowanie łagodnej płukanki z fluorem.
Zapraszamy na skuteczne wybielanie zębów do naszego gabinetu stomatologicznego, który znajduje się w Warszawie w dzielnicy Targówek (przy ulicy Askenazego 1).