Stomatologia Zachowawcza

Podstawowe zabiegi wykonywane u lekarza stomatologii zachowawczej to:

Profilaktyka

Profilaktyka jest to przeciwdziałanie i zapobieganie chorobom jamy ustnej. Na tym etapie jest bardzo duża współpraca lekarza i higienistki. Najpierw pacjent jest kierowany do lekarza ze specjalizacją stomatologii ogólnej. Lekarz ten po kontroli uzębienia oraz wstępnym planie leczenia kieruje pacjenta do gabinetu higieny gdzie higienistka pomaga w dobraniu odpowiedniej metody szczotkowania, rodzaju szczoteczki (manualna, elektryczna, soniczna) oraz dodatkowe urządzenia takie jak irygatory, płukanki.

Pakiet higienizacji

Pakiet higienizacji to zabiegi, które pomagają utrzymać uzębienie w dobrej kondycji przez długi okres. Są to:

  • Scaling czyli usuwanie kamienia za pomocą ultradźwięków
  • Piaskowanie czyli czyszczenie osadu specjalnym piaskiem pod ciśnieniem
  • Wzmocnienie szkliwa zęba czyli pokrycie szkliwa zębów preparatem z fluorem.

Preparaty z fluorem chronią zęby przed próchnicą i nadwrażliwością.

Tooth Mousse pomaga neutralizować działanie kwasów wytwarzanych przez bakterie kwasotwórcze w płutce nazębnej. Można tymi preparatami zminimalizować odwapnienie.

Szczegółowy Przegląd

Po wizycie w gabinecie higieny pacjent z superoczyszczonymi zębami (ze złogów nazębnych czyli kamienia i płytki nazębnej, którą stanowią bakterie) trafia ponownie do lekarza stomatologii ogólnej już na szczegółowy przegląd i ewentualne leczenie. Leczenie to polega na oczyszczeniu powierzchni zębów zaatakowanych przez próchnicę a następnie uzupełnienu ubytku materiałem światłoutwardzalnym. Dzięki temu zostaje przedłużona żywotność, funkcja i estetyka zęba.

Stomatologia zachowawcza lub inaczej ogólna to potocznie leczenie zębów zaatakowanych przez próchnicę oraz profilaktyka zębów zdrowych. Do stomatologa ogólnego powinien udać się każdy na wizytę kontrolną co 6 miesięcy. Nawet wówczas gdy nie odczuwamy bólu i mamy wrażenie, że z naszym uzębieniem jest wszystko w porządku. Wizyty kontrolne są bardzo istotne gdyż wiele chorób nie daje na początku objawów czy dolegliwości bólowych. Jest to moment gdy lekarz może wychwycić początek choroby i uchronić pacjenta od droższego, skomplikowanego leczenia.

 Warto pamiętać, że zdrowie zębów ma bardzo duży wpływ na organizm. Nie bez przyczyny lekarze innych specjalności ( okulista, chirurg, neurolog, kardiolog, nefrolog) proszą pacjentów o wydanie przez stomatologa opinii na temat zdrowia jamy ustnej.

Niestety obecny styl życia powoduje powstawanie próchnicy, chorób przyzębia oraz innych stanów zapalnych w jamie ustnej. Chodzi tutaj o cukier, który jest w nadmiernych ilościach spożywany między innymi w napojach gazowanych i energetycznych ale również stres który przez zaciskanie zębów doprowadza do pękania szkliwa, starcia powierzchni żujących zębów, stanów zapalnych miazgi a co za tym idzie do bólu w stawach skroniowo-żuchwowych oraz mocnych napięć w mięśniach żwaczach.

Dlatego tak ważne powinny być wizyty kontrolne.

  • Wizyty w naszej klinice dla pacjentów są bezpieczne i komfortowe, odpowiednio dobrany środek znieczulający
  • Wypełnienia muszą mieć przywrócone idealną funkcję, estetyczny kształt
  • Dla bardzo skomplikowanych przypadków przygotowujemy interdyscyplinarne plany leczenia z dokładnym opisem zabiegów oraz szczegółową wycenę.

Chcesz wiedzieć kiedy używamy mikroskopu? Jakie są zalety korzystania z niego podczas zabiegów?

Najwyższy standard leczenia

Mikroskop stomatologiczny

Carl Zeiss Extaro 300

Mikroskop stomatologiczny jest niezwykle pomocnym narzędziem podczas diagnostyki oraz leczenia licznych schorzeń stomatologicznych. Pozwala dostrzec delikatne struktury oraz kanały korzeniowe niewidoczne gołym okiem. Sprawdza się szczególnie podczas leczenia kanałowego zębów. Umożliwia szczegółowe przygotowanie planu leczenia i dokładne przeprowadzenie koniecznych zabiegów. Dodatkowym plusem jest to, iż pomaga przewidzieć ewentualne komplikacje. Zalety urządzenia doceniają nie tylko stomatolodzy, ale również pacjenci. Użycie mikroskopu daje bowiem pewność, że leczenie zostanie przeprowadzone precyzyjnie, a efekty będą trwałe.

Cennik

Stomatologia zachowawcza
Przegląd, wizyta kontrolna 80 zł
Znieczulenie 40 zł
Znieczulenie (kolejna ampułka) 20 zł
Wypełnienie światłoutwardzalne małe 250 zł
Wypełnienie światłoutwardzalne średnie 300 zł
Wypełnienie światłoutwardzalne duże 350 zł
Licowanie zęba (1 ząb) 450 zł
Odbudowa zęba 400 zł
Bonding ENAMEL (1 ząb) 600 zł
Opatrunek (fleczer) 100 zł
Opatrunek biologiczny (tlenek cynku) 120 zł
Opatrunek leczniczy (GIC, tymczasowe wypełnienie) 170 zł
Flow Injection- 1 ząb 600 zł
Szynowanie - 1 ząb 150 zł
Konsultacja specjalistyczna 100 zł
Icon (ząb) 240 zł